Sanomalehdet ovat tärkein tietolähde, kun äänestäjät hakevat tietoa pohtiessaan äänestyspäätöstään huhtikuun alue- ja kuntavaaleissa ( Kunta- ja aluevaalimediat 2025 -tutkimus , Iro Research). Kuntavaaleissa äänestämään aikovista 58 prosenttia hakee äänestyspäätöksensä tueksi tietoa painetuista tai digitaalisista sanomalehdistä ja aluevaaleissa näin kertoo tekevänsä 56 prosenttia. Kiitos luottamuksesta.
Lisäksi noin kolmannes ihmisistä hakee tietoa kaupunkilehdistä, ehdokkaiden nettisivuilta ja televisiosta. Noin joka neljäs sanoo hakevansa tietoa somesta tai puolueiden nettisivuilta.
Tutkimus kertoo, että mitä varmemmin aikoo äänestää kunta- ja aluevaaleissa, sitä enemmän tukea haetaan sanomalehdistä, kaupunkilehdistä ja televisiosta. Herättääkö uutisten seuraaminen halun äänestää vai äänestämispäätös halun seurata uutisia?
Loimaan Lehdessä ajattelemme, että tuemme ihmisten osallisuutta ja demokratiaa tarjoilemalla lukijoillemme vastuullista journalismia, paikallisia aiheita ja esimerkkejä siitä, että täkäläisten ihmisten mielipiteitä esiintuomalla ja kokemuksista kirjoittamalla voidaan sysätä liikkeelle parannuksia ja herättää kiinnostusta oman alueen asioita kohtaan.
Kun erityisesti nuorten kohdalla puhutaan paljon ahdistuksesta ja masennuksesta ja tulevaisuudenusko on koetuksella vähän vanhemmillakin, tulisi (jokaisen) muistaa, että nyt eivät auta äärihuuto ja toisten teilaamiseen keskittyminen eivätkä myöskään katteettomat hattaralupaukset.
Eniten tulevaisuudenuskoa loisi vaalien kamppailuissa asia ja aikuismainen käytös.