RATSASTUKSEN neljävuotiaana aloittanut loimaalainen Erica Knuutila koukuttui harrastukseen heti ensimmäisten askellusten jälkeen. Nyt 15-vuotias ratsastaja on niittänyt menestystä aluetasolla kenttä- ja esteratsastuksessa, ja tähtäin on asetettu ylöspäin – ensin kansalliselle huipulle ja sitä kautta kansainvälisiin kilpailuihin.
– Maastoradalla kiehtoo ehkä sen vaarallisuus ja ratsastamisessa yleisesti kiehtoo yhteistyö hevosen kanssa, Knuutila kertoo.
Ratsastus ei ole ollut Knuutilalle pelkkä harrastus, vaan myös tapa kasvaa ja kehittyä kohdattujen haasteiden kautta. Hän muistelee saaneensa ensimmäisen oman hevosensa seitsemänvuotiaana, ja siitä asti hänellä on ollut joko oma tai hoitohevonen jokapäiväisenä kaverina.
– Oma pihatto ja kenttä valmistuivat viime talveksi ja kolmen hevosen talli on nyt rakenteilla. Siihen asti hevoset olivat ylläpitotalleilla, Erican äiti Jenny Knuutila kertoo.
Kun hevoset muuttivat omalle pihalle, syntyi myös ajatus omasta tallinimestä. EK´s Stable näki päivänvalon vuonna 2023 ja oman tallinsa kautta nuori ratsastaja tähtää nousuun alueelliselta tasolta kansalliselle tasolle. Kilpailukalenteriin on tälle kaudelle laitettu noin 20 kilpailua, joista isoimpana huhtikuussa järjestettävät Hevoset-messut.
– En ole noin isossa tapahtumassa ennen ratsastanut. Iso tapahtuma varmasti jännittää aluksi, mutta kun siihen radalle menee, niin jännitys lähtee pois.
Tuleviin kilpailuihin Erica Knuutila lähtee kahden hevosen kanssa. Vuoden ajan omana ollut Miira ja neljä viikkoa sitten leasingiin tullut Senja. Miira on helppotasoinen hevonen ja Senja vaativan tason hevonen. Muutaman viikon kokemuksen jälkeen hyppäys vaativuustasoissa on ratsastajan mukaan ollut kannattava.
– Senjalla on tosi paljon potentiaalia ja se on paljon reaktiivisempi ratsastaa kuin Miira. Senjan kanssa pystyn tulevaisuudessa kisaamaan vaativammissa luokissa ja hyppäämään isompia esteitä.
Ratsastus ei lajina ole ihan halvimmasta päästä ja Erica kiittääkin vanhempiaan Ville ja Jenny Knuutilaa sekä muita tukijoukkoja, jotka mahdollistavat hevosurheilun. Lisäksi nuori ratsastaja kantaa oman kortensa kekoon: hän suoritti ripsikoulutuksen ja hankkii lisätuloja ratsastusuraansa varten tekemällä ripsienpidennyksiä.
Ratsastuksesta on Jenny Knuutilan mukaan usein harhaluuloja. Sitä saatetaan pitää vain nuorten tyttöjen harrastuksena, vaikka se on vaativa olympialaji.
–On todella hienoa, että Loimaalta löytyy Erican lisäksi monia nuoria, joilla on tavoitteet todella korkealla.
Hevoset-messujen jälkeen Erica Knuutilan isona tavoitteena on nousta maajoukkuerenkaaseen tänä vuonna ja päästä kilpailemaan Helsinki International Horse Show:ssa, joka järjestetään helmikuussa vuonna 2026. Ainakaan päättäväisyydestä tai työmoraalista matka huipulle ei tule jäämään kiinni.