Hurrikaanille kotitappio Savo Volleyta vastaan

0

Hurrikaani–Savo Volley 1–3 (25–20, 22–25, 28–30, 21–25).

LENTOPALLO Runkosarjan toiseksi viimeiseen kotipeliin Loimaalle saapui Savo Volley. Hurrikaanilla ei ollut enää ottelussa panosta, sillä päävalmentaja Olli Kuoksan suojatit olivat jo aikaisemmin varmistaneet runkosarjan kakkossijan. Tämän takia Kuoksa ja apuvalmentaja Juha Lönnqvist olivat viikolla kiristäneet harjoitustahtia tavoitteena saada joukkue mahdollisimman hyvään fyysiseen kuntoon.
– Ollaan siitä harvinaisessa tilanteessa, että saamme rauhassa jo keskittyä ja harjoitella paineettomasti pudotuspelejä varten. Tänään jokainen vaihtopelaaja pelasi hyvin. Olisin voinut heidän antaa pelata pitempäänkin, mutta samalla halusimme antaa myös aloituskuusikon pelaajille peliaikaa, Kuoksa perusteli runsasta vaihtorulettia.
Savo Volleyn pelaamisesta näki, että sillä on paljon enemmän panosta, vaikka ensimmäinen erä kirjattiin Hurrikaanille. Toisessa erässä päävalmentaja Arttu Keränen vaihtoi kentälle liberoksi Miro Rasinperän ja yleispelaajan tontille Michael Michelaun. Tämän jälkeen savolaisten pelaaminen tehostui, erityisesti laitahyökkäys Michelaun kautta alkoi tuottaa tulosta. Kun Michelau takoi tulosta nelospaikalta, pääsi maajoukkuehakkuri Joonas Jokela paukuttamaan kakkospuolelta.
Isäntien vastaava osa-alue ei ollut vastustajan veroinen. Eetu Häyrisen ja Matt Westin yhteispeli oli tukkoista läpi ottelun, ja Camden Giannin ollessa paljon vaihdossa ei Hurrikaani onnistunut haastamaan laituriosastolla Savoa.
– Meille tänään tämä voitto oli todella tärkeä. Täältä ei oikein kukaan ole tällä kaudella pisteitä saanut, Jokela myhäili.
Hän myönsi, että joukkueen tavoite on saada kolmossija runkosarjassa.
– Meillä on kaikki nyt omissa käsissä. Jäljellä on vielä ottelut Tiikereitä ja Valepaa vastaan.

Pitkän erätauon jälkeen Savo Volleyn torjuntapelaaminen Tommi Siirilän johdolla alkoi tuottaa suoria torjuntapisteitä. Sen lisäksi ja Giannin neljästä ässästä huolimatta, vieraat onnistuivat kohtuullisesti syöttöruudussa. Kaleb Jenness syötti kaksi ässää, ja passari Brett Shewardin leijasyötöillä Savo Volley teki lähes joka kerta 2–3 pisteen pisteputkia.
– Ollaan sairasteltu viime viikkoina ja pelattu hiukan vajaalla miehistöllä. Siihen nähden nämä olivat tärkeät pisteet meille, Keränen mietti.
– Michelaun ja Rasinperän sisääntulo auttoi meitä tänään pelillisesti. Saatiin lisää hyökkäystehoja ja löydettiin pelaamiseen rentous.
Kauden neljäs kotitappio ei aiheuttanut Hurrikaanin leirissä suuriakaan negatiivisia tunteita. Joukkue tietää, että tärkeimmät pelit ovat edessä ja nyt oli hyvä hetki antaa kaikille peliaikaa. Nähdyn kaltainen vaihtoruljanssi ei voi olla näkymättä ja vaikeuttamatta joukkueen kollektiivista pelaamista.
Tappiosta huolimatta kotijoukkueen pelissä oli paljon positiivisia asioita. Silmiinpistävää oli keskipelaajien tehokas hyökkääminen. Shunichiro Sato saalisti kymmenen hyökkäyspistettä ja Nuutti Niinivaara yhdeksän. Lisäksi Zachary Hollandsin pelaamiseen on tullut variaatioita, mikä mahdollistaa erilaisen roolituksen.
Pudotuspelien alkuun on parisen viikkoa, ja Hurrikaani jatkaa vielä alkavan viikon kovaa harjoitusjaksoa.
– Vähän muutetaan harjoitusrytmiä, ja ensi lauantaina on kenraaliharjoitus Raision Loimua vastaan, Kuoksa paljasti.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän