Hesburger avaa ovensa maaliskuun alussa

0
Hesburger Loimaa drive-in -ravintola on ollut remontissa viime vuoden lokakuusta. Ovien luvataan avautuvan maaliskuun alussa. SARI HOLAPPA

LOIMAA/OPINKUJA Hesburger Loimaa drive-in -ravintola on ollut suljettuna viime lokakuusta lähtien, jolloin siellä aloitettiin mittava remontti. Silloin viestintäpäällikkö Petteri Pohjonen arvioi, että ravintola avataan alkuvuodesta 2025 (LL 24.10.2024). Nyt varatoimitusjohtaja Jari Vuoti vahvistaa ovien aukeavan maaliskuun alussa.

– Remontti on edennyt hienosti, eikä vastaan ole tullut yllätyksiä. Olemme pysyneet suunnittelussa aikataulussa, hän sanoo.

Asiakaspaikkoja ravintolassa on jatkossa 44, kun niitä oli aiemmin 20. Rakennusta on korotettu remontin aikana, mikä tuo ravintolaan lisää huonekorkeutta mutta ei kuitenkaan toista asiakaskerrosta. Näkyvin muutos asiakkaille tulee olemaan ravintolasali, joka on Vuotin mukaan uusittu kokonaan.

– Sali tulee olemaan entistä tilavampi ja viihtyisämpi uudistusten ansiosta.

Remontin ansiosta Hesburger Loimaa pystyy toimimaan entistä energiatehokkaammin. Vuoti sanoo heidän miettineen myös ravintolalaitteiden ja varastotilojen sijoittelua.

– Ne heijastuvat suoraan henkilöstön sujuvaan työskentelyyn ja työergonomiaan. Myös ravintolaan saapuvien kuormien purkaminen helpottuu uusien tulevien tilojen ansiosta.

Nykyisessä paikassaan Hesburger aloitti vuonna 1992. Viimeisin remontti oli vuodelta 2016, jolloin uudistettiin ravintolasalia.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän